SamaSzama.pl

Ciasto francuskie na słodko i słono

Ciasto francuskie na słodko i słono

Ciasto francuskie jest świetną podstawą do wielu dań. Można je zawijać w rolady, formować rogale lub ciastka, a nawet przygotować całe danie główne na jego podstawie.

 
Jak ktoś, tak jak ja nie ma czasu i cierpliwości na robienie własnego ciasta, możne je łatwo dostać w każdym markecie. Przygotowanie dania nie jest pracochłonne i nie zajmuje wiele czasu a z pewnością będzie smakować każdemu. Dziś moja ekspresowa wersja – śniadaniowa, w opcji na słodko i słono.
 

Składniki

Słodki farsz

 
Słony farsz

 

Dodatkowo

 

Sposób przygotowania

Składniki słodkie i słone kroimy i mieszamy w osobnych miseczkach, doprawiamy do smaku. Foremki do sufeltów smarujemy masłem.

Ciasto francuskie dzielimy, krojąc na 4 równe kwadraty. Każdy kawałek ciasta umieszczamy w foremce, delikatnie dopasowując do kształtu foremki.

Dla ułatwienia przenoszenia ciasta, najlepiej jest wyjąć je z lodówki tuż przed pokrojeniem. Następnie nakładamy farsze, przecinamy ciasto nożem na brzegach, aby otrzymać 4 płaty do złożenia. Składamy ciasto, aby zakryć farsz i smarujemy jajkiem. Pieczemy w piekarniku do zarumienienia ciasta, przez ok. 20 min w 170 stopniach.

To też będzie Ci smakować

Skomentuj przepis