SamaSzama.pl

Szparagi w cieście francuskim

Szparagi w cieście francuskim

Szparagi są obowiązkowe na wiosennym stole. Można z nich przygotować tarty, zupy-kremy, zapiekanki lub podać je z jajkiem czy bułką tartą. Ja przygotowałam lekką wersję białych szparagów w cieście francuskim z szynką szwarcwaldzką.

 

Składniki:

  • szparagi białe lub zielone
  • ciasto francuskie (może być gotowe)
  • szynka szwarcwaldzka (lub parmeńska)
  • 1 jajko do posmarowania ciasta

 

Sposób przygotowania:

Białe szparagi w przeciwieństwie do zielonych trzeba najpierw obrać ze skórki ostrym nożem lub obieraczką do warzyw (możesz też nabyć specjalną obieraczkę do szparagów). Następnie obetnij twarde końcówki około 3 centymetrów od końca łodygi. Tak przygotowanie szparagi wrzuć do wysokiego garnka i gotuj w pozycji pionowej przez około 5 minut (kwiatem do góry z łebkami nad powierzchnią wody). Do wody możesz dodać także odrobinę cukru. Po tym czasie odsącz je na durszlaku i ostudź zimną wodą. Następnie osusz szparagi i zawiń po dwie sztuki w plasterek szynki szwarcwaldzkiej. Każdą z porcji otocz paskiem z ciasta francuskiego. Wierzch ciasta posmaruj jajkiem i piecz w piekarniku w 180 stopniach przez 10 minut. Gotowe!

 

Szparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskim Szparagi w cieście francuskimSzparagi w cieście francuskim

To też będzie Ci smakować

Skomentuj przepis